انجمن دوچرخه سواران بدون مرز (ادب)

ورزش دوچرخه سواري

بسمه تعالی

عامل قد و خصائص رفتاری:

برخورداری از شرایط فیزیکی مناسب در جوامع گوناگون جهان به عنوان یک ارزش ویژه اجتماعی است، به نوعی که در اساطیر گذشته یونان و روم، الهه هایی همچون هرکول، آدونیس، هلن و ... به عنوان مظاهر زیبایی مطرح و الهه های مذکور ، از اندامی متناسب و زیبا و قدی بلند نیز برخوردار بوده اند. تحقیقات بیشماری پیرامون شاخص قد و خصائص رفتاری انسانها انجام شده است که درتمامی این پزوهش ها افرادبلند قد افرادی موفق تر از دیگران معرفی شده اند . افرادبلند قد در زندگی داخلی و عملکرد شغلی خود از افراد کوتاه قد ، موفق تر و از درآمد بیشتری برخوردار بوده و آنان نیز افرادی شاد با احساسات و هیجانات مثبت بیشتری هستند . دو طبقه بندی رایج در تیپ شناسی و خصائص رفتاری مربوط به کرچمر و شلدون است به نحوی که درهر طبقه بندی  سه رده قابل بررسی موجود می باشد .

رده لیتوزوم یا گروه اکتومورف که شامل افرادی بلند قد با سیستم عصبی تقویت شده می باشند. این گروه افرادی متفکر، درونگرا، خودخور و نگران با حساسیت زیاد هستند که در مقابل آن رده پیک نیک یا گروه اندومورف قرار دارد. این گروه افرادی کوتاه قد، با خصیصه خوش زیستی و لذت طلب هستند و رده سوم، رده اتلیک یا گروه مزومورف است که معمولاً این گروه افرادی با قد متوسط و عضلانی هستند و شاخصه این گروه فعالیت بدنی زیاد، رقابت جویی، ریاست طلبی و پرخاشگری است.

پژوهش های رفتاری وکیلینیکی در منطقه آسیا نشان داده است که در گروه مدیران، 72 درصد آنان بلند قد و از قدرت اعتماد به نفس بیشتری در انجام کارهای خود در مقایسه با دیگر مدیران بهره مند بوده اند و درآمد سالیانه آنان نیز نسبت به دیگران حداقل 600 دلار بیشتر بوده است. در تحقیق دیگری که در اکثر کشورهای اروپایی وآمریکایی و حتی آسیایی انجام شده است نیز ثابت گردید که ،  90 درصد مدیران از حد متوسط قد ، قد بلندتری را داشته اند (متوسط جهانی قد 175 سانتیمتر و وزن متناسب برای مردان 75-70 کیلوگرم می باشد).

مشخصات قد ووزن و خصائص آنتروپومتریکی ژاپنی ها و چینی هایی که در کشور آمریکا زندگی می کنند نشان داده است که جثه و هیکل آنان بزرگتر شده و در طول 20 سال از معیار زمانی سال 1985، مردان چینی و ژاپنی ها 10 سانتیمترو زنان آنان 5/7 سانتیمتر رشد قد داشته و از نظر وزنی در گروه مردان 3 کیلوگرم و در گروه زنان 2 کیلوگرم افزایش وزن مشهود به ثبت رسیده است، که پژوهشگران دلیل آن را بهبود عوامل محیطی، موقعیت جغرافیایی، تغییر عادات غذایی، تغییر آب و هوا، تفاوت های اکتسابی در زندگی غربی و رشد موازین اقتصادی اعلام کرده اند. لذا تردیدی بر این باور قدیمی حکم فرما گردیده که :

ژن عامل اصلی اثرگذار بر قد انسان است یا خیر؟

اگرچه ژن عامل اصلی اثرگذار بر قد انسان است ، ولی پژوهشگران مواد غذایی امروزه تغذیه را عامل بسیار مهمی در رشد قد انسان می دانند و اعتقاد دارند که با مصرف مقادیر فراوان پروتئین، با ارزش بیولوژیک بالا در رژیم غذایی کشورهای غربی، این تغییر مهم به وقوع پیوسته است. اما در کشورهای آسیایی کماکان رژیم غذایی غالب، مشتمل بر فراوانی کربوهیدرات ها می باشد و حد متوسط آن در سبد غذایی خانوارها حداقل 70 درصد اعلام شده است. معاون سلامت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی کشور در سومین همایش ملی توسعه کاربرد مواد بیولوژیک و استفاده از کود و سموم در کشاورزی ،گفت که گندم ایران یکی از بهترین گندم های تولید شده در جهان است ولی به دلیل نامرغوب بودن منابع غذائی و نامناسب بودن تغذیه در کشور کوتاهی قد 2/5 سانتیمتری در رشد قد ایرانیان امری عادی می باشد.

 در پژوهشی که در دانشگاه بوستون انجام گردیده است، فیزیولوژیستان اختلالات هیپوفیزی را عامل کوتاهی قد معرفی کرده اند. اما با تغذیه متناسب می توان در افزایش کفایت عملکردی غده هیپوفیز تاثیرگذار بوده و موجب افزایش قد می باشد. هورمون رشد مترشحه از غده هیپوفیز ( سوماتوتروپین ) سبب افزایش رسوب پروتئین گذاری در بافت ها شده و خود عامل افزایش رشد طولی استخوان ها است و با افزایش ترشحه سوماتومدین کبدی ( چهار نوع ترشح دارد که مهمترین آن نوع C است) نیز که به آن هورمون شبه انسولینی اطلاق می گردد کمک موثری به رشد استخوانی نوجوانان خواهد کرد. هورمون شبه انسولینی نیمه عمری بیست ساعته دارد که عملکردی مشابه با هورمون رشد را دارا بوده و خود هورمون رشد نیز دارای قدرت اثرگذاری بیست دقیقه ای است. بنابراین نباید فراموش کرد که ترشح هورمون رشد یک روند و جریان دائمی نیست و تحت تاثیر تحریکات عصبی و میزان خواب و بیداری ( بی خوابی می تواند متابولیسم را مختل کرده و مانعی برای رشد محسوب می شود) انسان به راحتی تغییر پیدا خواهد کرد ، لذا ترشح هورمون رشد را جریانی ضربانی معرفی کرده اند، ولی هورمون رشد می تواند به همراه سوماتومدین C موجب افزایش جذب و نگهداری یون کلسیم و منیزیم و فسفات در کودکان و نوجوانان گردیده و موجب اثر تسریع رشد در استخوان های دراز خواهد شد.

تحقیقات فیزیولوژیک نشان داده است که با دخالت سوماتومدین C ، پروتئین واسطه ای و حاوی 70 اسید آمینه که به فاکتور رشد شبه انسولینی موسوم می باشد ( IGF-1) فعال گردیده (در شیر مادر به اندازه کافی فاکتور رشد شبه انسولینی موجود است) و خود این فاکتور عامل ترشح هورمون رشد شده و در این شرایط است که هورمون رشد بیشتری ترشح و موجب تسریع سرعت انتقال اسید های آمینه به داخل سلول های عضلانی می گردد، لذا این ماده اثری فعال کننده در سنتز پروتئین ها را دارا بوده و این همان تاثیر هورمون شبه انسولینی است. اگرچه در متابولیسم قندها و منابع غذایی حاوی کربوهیدرات ها ، هورمون رشد اثری مخالف با هورمون شبه انسولینی را دارا می باشد و از ورود گلوکز به داخل سلول جلوگیری کرده و با آزاد سازی اسیدهای چرب از منشاء ذخیره ای تری گلیسیرید، مانع انجام عمل گلیکولیز می گردد.

 

جدول مختصات قد مردان و زنان به سانتیمتر در کشورهای آسیایی، اروپایی و آمریکایی

کشور

هلند

دانمارک

سوئیس

آلمان

ایران

آمریکا

چین

هند

ژاپن

فیلیپین

مردان

183

182

181

180

179

176

170

168

166

165

زنان

171

169

168

168

166

163

159

155

153

154

 

پیش ساختار هورمون رشد مترشحه ازغده هیپوفیز، اسید آمینه آرژنین است این اسید آمینه موجب آزادسازی انسولین ازغده پانکراس یا لوزالمعده می گردد و کمبود آن موجب بروز بیش از پنجاه بیماری مختلف خواهد شد. آرژنین به میزان فراوان در گوشت بوقلمون و بادام موجود است.

لذا توصیه می شود که برای افزایش قد:

1-    ترشح مکفی هورمون رشد در دوران کودکی و نوجوانی الزامی است. از دیدگاه روانشناسی ، آلفرد آدلر متخصص پزشکی و روان درمانی دوران رشد کودکی و نوجوانی را دوران سبز نام نهاده است .

2-    خواب کافی و منظم در مراحل دوران رشد ( حداقل 8 ساعت) بسیار ضروری می باشد.

3-    افزایش وعده های غذایی از 3 بار در طی روز باید برای افراد در حال رشد به 6-5 بار در طی شبانه روز افزایش یابد.

4-    از کربوهیدرات ها و قندهای سنگین حتی المقدور بجای قندهای سبک و منوساکاریدها باید استفاده کرد.

5-    انجام تمرینات و ورزش های استقامتی و فعالیت های هوازی ( دوچرخه سواری) در ادامه روند رشد اثرگذار است. در مجله مدیسین اسپورت 2003 تاکید شده است که برنامه فعالیت حرکتی منظم در رشد فیزیکی بسیار موثر می باشد.

6-     مصرف شکلات تلخ به دلیل داشتن آرژنین بالا ، بسیار خوب است به کودکان توصیه می گردد .

7-    مصرف منابع پروتئینی را باید برای افراد در حال رشد به همراه کلسیم، فسفر، روی، منیزیم و فلوئورافزایش داد.

8-    از کنترل منظم و دائیمی قد و وزن کودکان در سال های اول زندگی باید با نظر پزشک متخصص بهره جست.

9-    از غذاهای حاوی کلسیم فراوان همچون شیر، ماست، جگر، کشک و تخم مرغ استفاده نمود.

10- از فعالیت های بدنی شدید و کار جسمانی سخت و ورزش های پر شدت قدرتی و سرعتی نیز می توان در ادامه روند رشد استفاده نمود.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:0  توسط محمد عسگري  |